środa, 18 marca 2015

Wygrzebane z szuflady .







WYKRYWANIE NIEJEDNORODNOŚCI W OBRĘBIE OBWAŁOWAŃ RZECZNYCH Z WYKORZYSTANIEM METOD SEJSMIKI INŻYNIERSKIEJ




1.     WSTĘP
Od czasu powodzi w 1997 roku zaczęto zwracać większą uwagę na przyczyny takich tragedii oraz podjęto działania mające na celu zapobieganiu im w przyszłości (rys.1). Jedną z wielu przyczyn powodzi jest źle wykonana konstrukcja obwałowań rzecznych, lub niedostateczna ich konserwacja. Duży wpływ na kondycję obwałowań i powstające tam miejscowe strefy rozluźnionego materiału mają głównie: opady atmosferyczne, przemarzanie gruntu, aktywność człowieka, zwierząt itp. Czynniki takie mogą być przyczyną przeciekania lub nawet przerwania ciągłości nasypu.
Do tej pory kontrola stanu technicznego obwałowań rzecznych była prowadzona w sposób inwazyjny, tzn. poprzez nawiercenie otworów i pobranie próbek do badań laboratoryjnych.  Jest to jednak bardzo czasochłonne i dostarcza tylko punktowej  informacji o nasypie.  Dlatego przedstawione poniżej metody sejsmiczne, nie tylko mogą odgrywać ważną rolę w kontroli jakości wałów oraz w wykrywaniu miejscowych osłabień dając nam ciągłą informację na temat ich stanu technicznego, ale też charakteryzują się  nieinwazyjnością tj. nie naruszają ich struktury.

Rys. 1.  Powódź z 1997 roku w Krakowie.

2.     LOKALIZACJA BADAŃ
Pomiary sejsmiczne zostały wykonane w maju i we wrześniu 2008 roku. Rejonem badań był fragment wału Wiślanego zlokalizowany we wschodniej części Krakowa, w okolicy Elektrociepłowni Łęg (rys.2).[2]

           
                   







 Rys. 2. Rejon badań                                                                      Rys. 3. Rozmieszczenie profili
Przeprowadzono 6 profili, wzdłuż lewego wału Wisły, z których każdy miał 47 metrów długości  (rys. 3). W rejonie pierwszego profilu zlokalizowany był otwór geotechniczny WL 14, który wykorzystano do dowiązania wyników badań do budowy geologicznej nasypu. Rozmiar obwałowania w zależności od miejsca pomiaru wynosił ok. 4-6 m wysokości oraz 3-4 m szerokości.
Do rejestracji użyto systemu pomiarowego ABEM Terraloc MK6 (rys.4)[6]. Na każdy profil (o rozciągłości W-E) składa się 48 geofonów, których częstotliwość zróżnicowana była w zależności od używanej metody. Jako źródło sejsmiczne, posłużono się młotkiem o wadze 5 kg, którym uderzając w płytę generowano sygnał o częstotliwości okol 80 Hz(rys.5)[6].
                                                                              



    Rys. 4. System pomiarowy ABEM Terraloc MK6        Rys. 5. Wzbudzanie sygnału sejsmicznego             

3.     Metodyka badań
3.1.   Wykorzystane metody
W badaniach wykorzystano metody refrakcji, tomografii refrakcyjnej, metodę MASW (Wielokanałowa Analiza Fal Powierzchniowych), oraz land streamer.
3.1.1.     Refrakcja
Metoda refrakcyjna, inaczej podłużnych fal załamanych – jest to metoda służąca do kartowania pojedynczych granic sejsmicznych, przy czym prędkość w warstwie leżącej wyżej musi być mniejsza niż w warstwie leżącej niżej[1]. W badanym przypadku warunek ten jest spełniony, tzn. w górnej części wału znajduje się gleba, w której prędkości wynoszą ok. 800 – 900 m/s, poniżej natomiast znajdują się piaski, w których prędkość wynosi ok. 1500-1700 m/s(rys. 6). Głębokość do granicy między warstwami wynosi około 8m.
3.1.2.     Tomografia refrakcyjna
Natomiast powierzchniowa Tomografia refrakcyjna jest metodą pozwalająca na odtworzenie rozkładu prędkości propagacji fal sprężystych warstw przypowierzchniowych,  przy czym musi być spełniony warunek jak dla metody refrakcyjnej tzn. V2>V1[1]. W metodzie tej punkt wzbudzania sygnału przesuwano o krok pomiarowy wynoszący 6 m, zaczynając i kończąc na odsunięciu   12 m.
Podczas pomiaru w wyżej wymienionych metodach rejestrowano fale podłużne przy użyciu 48 geofonów o częstotliwości 100 Hz stosując różne położenie punktu strzałowego. Aby uzyskać informację o granicy refrakcyjnej, należało wzbudzać sygnał na skrajnych geofonach (pierwszy i ostatni geofon) i z odsunięciem wynoszącym 24 m (refrakcja) oraz 12 m (tomografia refrakcyjna) w celu wyeliminowania strefy cienia.


Rys. 6.  Warunek powstawania fali w metodzie refrakcyjnej
Zarejestrowane w ten sposób dane sejsmiczne w postaci sejsmogramu (rys. 7a) zostały następnie odpowiednio przetworzone przez program sejsmiczny Reflexw w celu uzyskania hodografów zbieżnych (rys. 7b), które w kolejnym etapie pozwoliły na odtworzenie głębokości do granicy refrakcyjnej.   Na sejsmogramie wyraźnie została zarejestrowana fala refrakcyjna.




Rys. 7.  Przetwarzanie danych a) rekord sejsmiczny ; b) hodografy zbieżne
3.1.3.      MASW
Metoda MASW (ang. Multichannel Analysis of Surface Waves) – wykorzystuje własności dyspersji fal powierzchniowych rozchodzących się poziomo wzdłuż powierzchni Ziemi, bezpośrednio od źródła energii do odbiorników[4]. W wyniku inwersji krzywych dyspersji fal powierzchniowych uzyskuje się informacje o rozkładzie prędkości fali poprzecznej (Vs) zarówno w postaci modelu 1D (głębokość) jak i 2D. Metoda ta umożliwia określenie modułów dynamicznych w warstwach nadkładu oraz ich zmian z głębokością. W metodzie MASW wzbudzano sygnał z krokiem pomiarowym co 4 m z odsunięciem 12, 8 oraz 4 m (rys.8a)[3], pozostałe parametry (rozstaw, etc.) zastosowano takie jak we wcześniejszych metodach (rys. 8b)[5].


Rys. 8a. Metodyka pomiarów w metodzie MASW

Rys. 8b.  Schemat układu pomiarowego w metodzie MASW
Ze względu na brak dostatecznej ilości jednego typu geofonów, w metodzie posłużono się czterema ich rodzajami (rys. 9)[6].  Zastosowano geofony różnej produkcji, wśród których znalazły się również te polskiego pochodzenia o częstotliwości 4,5 Hz.

Rys. 9. Geofony wykorzystane w metodzie MASW

W następnym etapie przetworzono uzyskane z pomiarów dane sejsmiczne w celu uzyskania krzywych dyspersji, obrazujących zależność prędkości fazowej od częstotliwości. Należy zwrócić uwagę, że w procesie inwersji dla użytej metody wykorzystano tylko główną modę  jako krzywą dyspersji.

3.1.4.      Land streamer
Jako ostatnią zastosowano pionierską w naszym kraju metodę Land Streamer (kabel przesuwny) (rys. 10a)[6]. Należy zaznaczyć, że została ona użyta tylko w celach poznawczych, mających na celu dopracowanie jej oraz wyeliminowanie wszelkich wykrytych wad. Cechuje się on prostą konstrukcją, a zarazem szybkością i efektywnością działania. Podczas pomiaru streamer jest połączony z samochodem (rys. 10b)[6], w którym znajduje się aparatura pomiarowa.
                                     
 















                                                 
   Rys. 10.     a) Land Streamer                                           b) Streamer podłączony z samochodem




Następuje wzbudzenie sygnału - rejestracja i szybka zmiana punktu pomiarowego. Warto wspomnieć, że takie działanie skraca czas pracy i pozwala na częściowe przetwarzanie danych już w terenie(rys. 11a,b)[6]. Metoda ta cały czas jest dopracowywana, aby w przyszłości dawała jak najlepsze rezultaty.

                           


3.2.    NAPOTKANE PROBLEMY
Podczas badań napotkano się na pewne problemy. Głównie chodzi tu o szumy z otoczenia, takie jak: opady atmosferyczne, przebiegająca w pobliżu trakcja kolejowa, maszyny przemysłowe z pobliskich zakładów, ruch samochodowy, a nawet przelatujące samoloty. Innym problemem okazała się słaba jakość zapisu, która mogła wynikać z geometrii wału oraz samego faktu, że jest to konstrukcja sztuczna. Innym powodem takiego stanu rzeczy może być wzajemne znoszenie się fal spowodowane kształtem obwałowania.

4.     ANALIZA WYNIKÓW
Jako wynik refrakcji i tomografii refrakcyjnej uzyskano informacje na temat położenia poziomu wodonośnego (zielona przerywana kreska), który zaznaczył się na głębokości około 5 m oraz otrzymano rozkład prędkości fali P pod wałem, jednak nie uzyskano szczegółowych informacji o budowie samego wału(rys. 12). Głębokość do litego podłoża wyniosła ponad 7 m.


Rys. 12.  Rozkład prędkości fali P

Szczegółowa informacja o budowie nasypu natomiast,  uwidoczniła się w wyniku przetwarzania MASW (rys. 13). Można zaobserwować rozkład prędkości wzdłuż całego profilu. Obraz ten pozwala również na lokalizację poziomu wód gruntowych, który zaznacza się na głębokości około 5 m, co jest zgodne  z wynikiem uzyskanym w metodzie refrakcyjnej. Widoczne zagłębienie na samym początku profilu prawdopodobnie wskazuje na granicę strefy pomiędzy częścią wału utwardzoną i nieutwardzoną.

Rys. 13. Rozkład prędkości fali S

5.     PODSUMOWANIE
Zaprezentowane metody sejsmiki inżynierskiej pozwalają stosunkowo szybko i w sposób bezinwazyjny określić przypowierzchniową budowę nasypów oraz wzajemnie się uzupełniają tworząc razem przejrzysty obraz faktycznego stanu obwałowań. Mogą więc być one wykorzystywane na innych podobnych do obwałowań obiektach inżynieryjnych, takich jak : nasypy kolejowe, tamy, zapory ziemne a także do monitoringu osuwisk, wykrywanie pustek, czy też w badaniach archeologicznych.








LITERATURA :
 [1]       Chao Chen, Jiangping Liu, Jianghai Xia, Zhenyu Li, Integrated geophysical techniques in detecting hidden dangers in river embankments, Journal of Environmental & Engineering Geophysics; June 2006; v. 11; issue. p. 83-94; DOI: 10.2113/JEEG11.2.83
 [2]      www.google.maps.pl
 [4]       Park C.B., Miller R.D., Xia J. 1999 Multichanel analisis of surface waves, Geophysics, 64, 800-808
 [5]       Siata R., Chodacki J., Zastosowanie metody MASW do wyznaczania profilu prędkościowego warstw przypowierzchniowych, Wyższy Urząd Górniczy, 6 (130), 2, Katowice, 2005.
 [6]       Zdjęcia z albumów własnych


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz